DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Curly coat dry eye syndrom

Curly Coat Dry Eye Syndrom (CCDE)


Curly Coat Dry Eye Syndrom (syndrom kadeřavé srsti a suchého oka) je další závažné dědičné onemocnění, specifické pro plemeno Kavalír King Charles španěl.

 

Příznaky: Onemocnění se projevuje již těsně po narození - postižená štěňata jsou obvykle menší než jejich zdraví sourozenci a mají atypickou zvlněnou nebo hrubou srst. Hned po otevření očí se projevují první příznaky postižení očí - suché keratokonjuntivitidy (keratokonjunktivitis sicca) - a s věkem se zhoršují. Slzné žlázy produkují málo slz, oči jsou podrážděné, náchylné k infekci a k poškození rohovky, které vede až ke vzniku vředů. Při nedostatečné péči může dojít k prasknutí oka a nutnosti jeho vyjmutí (enukleaci). Kožní příznaky se dále projevují nadměrnou tvorbou kožního mazu a šupinatěním kůže na hřbetě, což vede ke svědivosti a škrábání. Mohou se objevit ložiska vypadané srsti (alopecie). Kůže na břiše je nadměrně pigmentovaná, nadměrně rohovatí a je náchylná k zánětům. Polštářky tlapek také nadměrně rohovatí a zrohovatělé části praskají, dochází k abnormálnímu růstu drápů a jejich odlamování - to vše vede k velkým bolestem při chůzi a postižení psi kulhají nebo se odmítají pohybovat. Onemocnění může postihovat také zuby a dásně, dochází k abnormálnímu hromadění zubního kamene, zánětům dásní a paradontóze.

 

Léčba: Toto onemocnění se nedá vyléčit, lze jen mírnit klinické příznaky. Kůži je nutno udržovat pravidelnými častými koupelemi ve speciálních léčebných šamponech, postižené zuby se musí vytrhat, do očí se každý den aplikují umělé slzy, léky proti zánětu a léky na podporu tvorby slz. Tato terapie však často nebývá účinná.

Průběh onemocnění je velmi závažný, vyžaduje intenzivní péči a i přes ní se stav často zhoršuje a postižení psi tolik trpí, že je nutné přistoupit k euthanasii!!!

 

Pokud má pes příznaky keratokonjunktivitis sicca, ale bez kožních potíží, nejedná se o Curly Coat Dry Eye Syndrom, ale o samostatné oční onemocnění. I to ale může být dědičné a proto by pes s příznaky suché keratokonjunktivitidy nikdy neměl být zařazen do chovu!

 

Dagnostika: Toto onemocnění je způsobeno mutací jednoho jediného genu, který je ale odlišný od genu způsobujícího EFS. Mutaci lze zjistit jednoduchým genetickým testem podobně jako EFS. Většina laboratoří nabízí testování obou nemocí dohromady z jednoho vzorku za zvýhodněnou cenu.

Podle prvních zveřejněných výsledků z laboratoří bylo z dosud otestovaných kavalírů asi 10% přenašečů a méně než 0.5% nemocných (tento údaj může být ovlivněn tím, že se jedinci postižení CCDE často nedožívají vyššího věku).

 

Dědičnost onemocnění je v principu stejná jako u EFS - autosomálně recesivní.

 

Využití dědičnosti v chovu: Vzhledem k charakteru onemocnění by postižení jedinci nikdy neměli být použiti v chovu! V chovu mohou být použiti přenašeči (carrier), ale vždy v kombinaci s jedincem vyšetřeným a čistým na CCDE!!!